ENG
30.11.2022.

Noć s Aleksom - "Svijet postoji samo u jeziku"

Učenici IV. razreda izborne nastave hrvatskog jezika Gimnazije fra Grge Martića 30. studenoga u HNK Mostar pogledali su biografsku dramu "Noć s Aleksom" koja prikazuje posljednje dane poznatog mostarskog pjesnika. Aleksa Šantić simbol je grada Mostara, pjesnik koji je i danas neiscrpan izvor inspiracije za različite umjetničke projekte. Kroz Šantićev lik postavljaju se brojna pitanja o gradu, ljudima, obitelji, tradiciji, sreći, nesreći, životnom usudu, duši, idealima, kao i odnosu suvremenika prema umjetnicima i umjetnosti općenito. Predstava je spoj povijesti i suvremenosti, tradicije i modernizma, a Šantićev lik i njegov alter-ego navode nas na promišljanje o nama samima, našem položaju u društvu, kao i o mjestu koje u Mostaru danas ima poezija, odnosno umjetnost. Svijet zapravo, kako se i u drami navodi, postoji samo u jeziku, a mi smo samo putnici u vremenu.
Powered by
ITO