ENG
10.11.2022.

Naš Perivoj od Slave

Hrvatski renesansni pisac Petar Zoranić u djelu "Planine", prvom romanu na hrvatskom jeziku, opisuje Perivoj od Slave i tužnu vilu Hrvaticu koja u svom naručju ima tek nekoliko nedozrelih jabuka, dok vile Latinka, Grkinja i Kaldejka (Babilonka) imaju mnoštvo plodova koji predstavljaju književna djela na njihovu jeziku. Našim Perivojem od Slave u povodu Mjeseca hrvatske knjige, koji se obilježava od 15. listopada do 15. studenoga, simbolično smo prikazali obilje crvenih, sočnih, mirisnih jabuka (poput Vrazovih đulabija) na koje smo ponosno upisali imena umjetnika riječi, velikana hrvatske književnosti, od 16. stoljeća do danas. Perivoj su izradile Leona Milas i Nina Bandić, učenice IV. f, u suradnji s učenicima izborne nastave hrvatskog jezika, a rado su im pomogle i učenice II. a. Vila Hrvatica danas se može ponositi mnoštvom plodova u svome krilu koje je dalo plodno stablo hrvatske književnosti!

 

Powered by
ITO