Informacije o školi

Naša škola je osnovana 24. svibnja 1974. godine Odlukom Skupštine općine Mostar pod nazivom Druga gimnazija.

1977. godine mijenja ime u Gimnaziju Veljko Vlahović Mostar, 1992. godine ponovno dobiva ime Gimnazija Mostar, a od 11. veljače 1997. godine do danas nosi naziv Gimnazija fra Grge Martića Mostar.
Za trideseset godina svog postojanja naša škola je tri puta mijenjala svoje ime i program rada.
Od 1974. do 1980. godine radila je kao gimnazija općega programa, jer se od 1980. godine prvi put upisuje generacija usmjerenjaka kemijske i knjižničarske struke, 1981. godine upisuju se učenici u rudarsko-geološke struke, 1982. godine i u poljoprivrednu struku.
Znači u periodu od 1980.-1990. godine u našoj školi pored općega gimnazijskog programa imamo i zanimanja tehničke struke.

Od 1990. godine ova škola ponovno upisuje samo gimnazijalce općeg programa, da bi dvije godine kasnije upisala učenike i u jezični program.Od 2009./2010. uvodi se prirodoslovni program.

U Školi sada ima 447 učenika u 19 odjelu koji pohađaju 2 smjera: opći i jezični , sa programima koji slijede moderne potrebe društva.
Nastava je organizirana u dvije smjene i veliku poteškoću imamo s prostorom jer se u našoj školi izvodi nastava i za učenike glazbene i likovne škole.

U Školi je ukupno uposleno 55 djelatnika, od toga 44  profesora i 11 ostalih djelatnika.
Unatoč svim društvenim i prosvjetnim preobrazbama struka i zanimanja, Škola je zadržala visoku razinu stručno-pedagoških standarda. Prednjačili smo i prednjačimo znanjem i umijećem na raznim natjecanjima na općinskoj, županijskoj i državnoj razini.
Iako naša škola nema športsku dvoranu, naši učenici u svim granama športa postižu vrlo zapažene rezultate.

Gimnazija fra Grge Martića

• Ulazak u svijet visokog obrazovanja jedna je od najvažnijih prekretnica u životu mladih ljudi. Kako bi budućim studentima i njihovim roditeljima, ali i široj javnosti, pružila informacije o prijelazu u sustav visokog obrazovanja, vrstama visokih učilišta i studijskih programa te važnosti akreditacije i izbora kvalitetnih studijskih programa, Agencija za znanost i visoko obrazovanje izradila je promotivni video spot.

• Čitate li ovaj tekst zato što vas brine pati li vaš prijatelj, član obitelji ili možda vi od nekog oblika poremećaja hranjenja? Poremećaj hranjenja je ozbiljna bolest koja ima ozbiljne posljedice na fizičko i psihičko zdravlje. Slijedi opis najčešćih oblika poremećaja hranjenja i upute kako prepoznati rane znakove tog poremećaja i pomoći sebi ili bliskoj osobi. U tekstu koji slijedi saznajte i najčešće mitove vezane uz ovu bolest te kome se obratiti za pomoć.

• Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj drugu godinu zaredom organizira skup #MladiEU2018 - veliko multimedijsko druženje više od 500 mladih srednjoškolaca iz čak 25 hrvatskih srednjih škola, koje će se istovremeno održati na četiri lokacije u Hrvatskoj: Zagrebu, Splitu, Slavonskom Brodu i Krku u petak, 11. svibnja 2018. godine s početkom u 10 sati.

• Pojam tolerancija dolazi od grčke riječi tolerare, što znači podnositi. Ona podrazumijeva snošljivost i uvažavanje tuđih ideja, stavova i načina života. Biti tolerantan znači biti osviješten o različitosti u odnosu na nas same i prihvaćanje toga u svakodnevnom životu. Uz ovaj se pojam vežu i slični pojmovi kao što su stereotipi i predrasude.

• Hrvatska školska zaklada, najveća hrvatsko-američka organizacija za stipendiranje nadarenih studenata u domovini raspisala je natječaj za izbor novih stipendista. Stipendije mogu dobiti studenti koji ovog proljeća završavaju gimnaziju ili srednju školu te namjeravaju upisati prvu godinu studija na jednom od hrvatskih sveučilišta.