Aktiv profesora hrvatskoga jezika

Ovaj aktiv čine četiri profesorice (abecednim redom):Marina Rozić, Suzana Bunoza,  Rončević Zorica, i voditeljica Dragica Kolobarić.

Aktiv se redovito sastaje svakoga mjeseca, po potrebi i više puta mjesečno, a program mu je tematski i po aktivnostima raznovrstan: usuglašavanje članica Aktiva u izboru sadržaja NPP-a i njegova provođenja ( s obzirom na neizbježnu potrebu izvjesnog reduciranja programa zbog njegove opsežnosti) te usuglašavanje područja i mjerila ocjenjivanja, obradba i predstavljanje stručnih tema (primjerice o perifrastičnim glagolima, o prilagodbi tumačenja i raščlambe književnog teksta učenicima s poteškoćaama, o književnosti drugih naroda u BiH, o portfoliju za ocjenjivanje učenika i drugim metodama moderne aktivne i interaktivne nastave), predlaganje nabavke stručne literature i nastavnih pomagala za kabinete hrvatskoga jezika, prijedlog i provođenje studijskog izleta učenika izborne nastave, obilježavanje važnih godišnjica iz književne povijesti (pr. 650-godišnjice početka humanizma i renesanse), organizacija školskih literarnih natjecanja i izbor tema za pismeni dio maturalnoga ispita iz hrv. jezika, prijedlog reduciranja postojećeg NPP-a hrv. jezika te izmjena Pravilnika o ocjenjivanju, napredovanju i stručnom usavršavanju učitelja, nastavnika i stručnih suradnika u osnovnom i srednjem školstvu, kao i Pravilnika o načinu ocjenjivanja učenika u osnovnoj i srednjoj školi, na zahtjev Zavoda za školstvo Mostar)...

MJESEC PLANIRANO
Rujan Analiziranje predloženog godišnjeg plana rada u nastavi hrvatskoga jezika. Prijedlozi, sugestije, komentari , kritički osvrti na udžbenike iz predmeta Hrvatski jezik.

Listopad Dan učitelja
Jezični savjeti, predavanje profesorice Dragice Kolobarić
Studeni Dan hrvatskog kazališta
Prosinac Cilj i značaj provjeravanja i ocjenjivanja.Učinkovitost metoda ispitivanja u praksi.
Verbalna i neverbalna komunikacija u nastavi, predavanje profesorice Marine Rozić.
Siječanj Izbor tema za maturalne radove.
Veljača Kako nadahnuti, a ne presahnuti, predavanje Zorice Rončević
Ožujak Svjetski dan pripovijedanja, poticanje učenika na kreativnost, čitanje učeničkih radova.
Obilježavanje Dana hrvatskoga jezika.
Travanj Ogledni sat.
Svibanj 11. svibnja-Svjetski dan pisanja pisama
Lipanj Matura- poteškoće u njezinoj provedbi, opterećenost profesora koji predaju u prvom, drugom i trećem razredu, a istovremeno sudjeluju u procesu polaganja mature. Ima li netko neki prijedlog ?

Voditeljica aktiva: Zorica Rončević, prof.

• Čitate li ovaj tekst zato što vas brine pati li vaš prijatelj, član obitelji ili možda vi od nekog oblika poremećaja hranjenja? Poremećaj hranjenja je ozbiljna bolest koja ima ozbiljne posljedice na fizičko i psihičko zdravlje. Slijedi opis najčešćih oblika poremećaja hranjenja i upute kako prepoznati rane znakove tog poremećaja i pomoći sebi ili bliskoj osobi. U tekstu koji slijedi saznajte i najčešće mitove vezane uz ovu bolest te kome se obratiti za pomoć.

• Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj drugu godinu zaredom organizira skup #MladiEU2018 - veliko multimedijsko druženje više od 500 mladih srednjoškolaca iz čak 25 hrvatskih srednjih škola, koje će se istovremeno održati na četiri lokacije u Hrvatskoj: Zagrebu, Splitu, Slavonskom Brodu i Krku u petak, 11. svibnja 2018. godine s početkom u 10 sati.

• Pojam tolerancija dolazi od grčke riječi tolerare, što znači podnositi. Ona podrazumijeva snošljivost i uvažavanje tuđih ideja, stavova i načina života. Biti tolerantan znači biti osviješten o različitosti u odnosu na nas same i prihvaćanje toga u svakodnevnom životu. Uz ovaj se pojam vežu i slični pojmovi kao što su stereotipi i predrasude.

• Hrvatska školska zaklada, najveća hrvatsko-američka organizacija za stipendiranje nadarenih studenata u domovini raspisala je natječaj za izbor novih stipendista. Stipendije mogu dobiti studenti koji ovog proljeća završavaju gimnaziju ili srednju školu te namjeravaju upisati prvu godinu studija na jednom od hrvatskih sveučilišta.

• Svi znamo da su vještine efikasna upravljanja osobnim financijama važne za uspjeh pojedinca. Donosimo informacije o novcu koje su bitne za srednjoškolce.