Seminar Međunarodnog krivičnog suda u Osijeku

U periodu od 31.01.2015.do 05.02.2015. na seminaru Međunarodnog krivičnog suda u Osijeku,sudjelovali su naši učenici Ivan Buhovac, Ana Ćović i Josipa Babić (2.c) i Petra Rogić (2.a) u pratnji prof. Marine Mihalj. Seminar su organizirali NVO: Fondacija Humanost u akciji Bosna i Hercegovina (Humanity in Action BiH), u suradnjii sa organizacijama Otvorena Komunikacija (Beograd, Srbija) i Udruga HERMES (Hrvatska Edukacijska i Razvojna Mreža za Evoluciju Sporazumijevanja, Zagreb) u Valpovu.
Učenici iz Zagreba,Čakovca,Beograda,Ljubuškog i Mostara kroz radionice su upućeni u skupine sa zadacima: uloga tužilaštva, priprema obrane, suci koji su uz stečeno znanje presudili simulirani slučaj.
Simuliranu sudsku parnicu pratio je press tim učenika sa zadatkom pisanja novinarskih članaka i snimanja dokumentarnog filma koji su objavili na kraju simuliranih suđenja.

seminar sud

• Veliki hrvatski istraživači i pustolovi Mirko i Stevo Seljan, koji su umrli u prvoj polovici prošlog stoljeće, dobili su svoju mrežnu stranicu “Istraživanja braće Seljan”. No, prije nego vam predstavimo mrežnu stranicu kratko ćemo vas upoznati sa zanimljivostima vezanim uz braću Seljan te njihovim životnim putom ili bolje rečeno pustolovnim putem.

• Ulazak u svijet visokog obrazovanja jedna je od najvažnijih prekretnica u životu mladih ljudi. Kako bi budućim studentima i njihovim roditeljima, ali i široj javnosti, pružila informacije o prijelazu u sustav visokog obrazovanja, vrstama visokih učilišta i studijskih programa te važnosti akreditacije i izbora kvalitetnih studijskih programa, Agencija za znanost i visoko obrazovanje izradila je promotivni video spot.

• Čitate li ovaj tekst zato što vas brine pati li vaš prijatelj, član obitelji ili možda vi od nekog oblika poremećaja hranjenja? Poremećaj hranjenja je ozbiljna bolest koja ima ozbiljne posljedice na fizičko i psihičko zdravlje. Slijedi opis najčešćih oblika poremećaja hranjenja i upute kako prepoznati rane znakove tog poremećaja i pomoći sebi ili bliskoj osobi. U tekstu koji slijedi saznajte i najčešće mitove vezane uz ovu bolest te kome se obratiti za pomoć.

• Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj drugu godinu zaredom organizira skup #MladiEU2018 - veliko multimedijsko druženje više od 500 mladih srednjoškolaca iz čak 25 hrvatskih srednjih škola, koje će se istovremeno održati na četiri lokacije u Hrvatskoj: Zagrebu, Splitu, Slavonskom Brodu i Krku u petak, 11. svibnja 2018. godine s početkom u 10 sati.

• Pojam tolerancija dolazi od grčke riječi tolerare, što znači podnositi. Ona podrazumijeva snošljivost i uvažavanje tuđih ideja, stavova i načina života. Biti tolerantan znači biti osviješten o različitosti u odnosu na nas same i prihvaćanje toga u svakodnevnom životu. Uz ovaj se pojam vežu i slični pojmovi kao što su stereotipi i predrasude.