Masterclass sa CERN-ovim fizičarima

U srijedu 7.3.2018.g. je veliki broj učenika mogao iskusiti i upoznati kako izgleda samo jedan dan nekog znanstvenika, a u ovom slučaju fizičara.
Bilo je malih znanstvenika, od 1. do 4. razreda u pratnji naših prof. Silvije Ćorić, Antonije Topić, Matee Doko i Marije Pervan te v.d.ravnateljice Sandre Kozomare. Održan je Masterclass na kojem smo mogli čuti predavanja aktivnih znanstvenika, uglednih fizičara sa CERN-a, prof. dr. Ivice Puljka i prof. dr. Nikole Godinovića, te uvod u temeljna istraživanja.
Popodnevne sate kratili su zadatkom koji je priređen i na kojem su mogli primijeniti ono što su taj dan, a i prije naučili. Nakon toga su uz pomoć drage tehnologije, imali videokonferenciju sa školama iz Gruzije, Španjolske i Grčke s kojima su razmijenili svoja iskustva i usporedili dobivene rezultate, u kojima se istaknula naša škola.

Ovo je bio veliki izazov i iskustvo te se naši učenici nadaju sličnom u budućnosti.

• Hrvatska školska zaklada, najveća hrvatsko-američka organizacija za stipendiranje nadarenih studenata u domovini raspisala je natječaj za izbor novih stipendista. Stipendije mogu dobiti studenti koji ovog proljeća završavaju gimnaziju ili srednju školu te namjeravaju upisati prvu godinu studija na jednom od hrvatskih sveučilišta.

• Svi znamo da su vještine efikasna upravljanja osobnim financijama važne za uspjeh pojedinca. Donosimo informacije o novcu koje su bitne za srednjoškolce.

• Svakodnevni odlazak u školu učenicima nosi mnoga pitanja, između ostalog se pitamo „Što obući za školu?“. Iako nam se naizgled čini kako se ovim pitanjem bave samo djevojčice, riječ je o temi koja već neko vrijeme potiče žustre rasprave. O istoj raspravljaju ne samo roditelji i djeca, profesori i ravnatelji, nego i brojni hrvatski dizajneri odjeće. Dok su jedni mišljenja kako bi današnji školarci trebali nositi uniforme, drugi se oštro protive tome i zagovaraju model prema kojem djeca u školu nose one odjevne predmete koje najviše vole.

• U Knjižnici i čitaonici „Fran Galović“ Koprivnica po prvi će se puta održati „Filozofski café“, radionica za srednjoškolce. Radionica će se održati u subotu, 3. veljače 2018. godine, u sobi za sastanke na 1. katu Knjižnice pod voditeljstvom profesorice Sanje Suton, a u suradnji s obrtom Mudro drvo. Filozofski je café oblik filozofske prakse koja potiče i promiče vlastito i javno, slobodno, kritičko i kreativno mišljenje.

• Prost, izopačen i razoran – takvim je bijela Amerika u početku smatrala rock'n'roll. Međutim, duboko ukorijenjena u povijest, nova se glazba pojavila da bi se održala, te nije postala tek trendom koji se olako odbacuje, što su pokazala i desetljeća koja su uslijedila.