Masterclass sa CERN-ovim fizičarima

U srijedu 7.3.2018.g. je veliki broj učenika mogao iskusiti i upoznati kako izgleda samo jedan dan nekog znanstvenika, a u ovom slučaju fizičara.
Bilo je malih znanstvenika, od 1. do 4. razreda u pratnji naših prof. Silvije Ćorić, Antonije Topić, Matee Doko i Marije Pervan te v.d.ravnateljice Sandre Kozomare. Održan je Masterclass na kojem smo mogli čuti predavanja aktivnih znanstvenika, uglednih fizičara sa CERN-a, prof. dr. Ivice Puljka i prof. dr. Nikole Godinovića, te uvod u temeljna istraživanja.
Popodnevne sate kratili su zadatkom koji je priređen i na kojem su mogli primijeniti ono što su taj dan, a i prije naučili. Nakon toga su uz pomoć drage tehnologije, imali videokonferenciju sa školama iz Gruzije, Španjolske i Grčke s kojima su razmijenili svoja iskustva i usporedili dobivene rezultate, u kojima se istaknula naša škola.

Ovo je bio veliki izazov i iskustvo te se naši učenici nadaju sličnom u budućnosti.

• Veliki hrvatski istraživači i pustolovi Mirko i Stevo Seljan, koji su umrli u prvoj polovici prošlog stoljeće, dobili su svoju mrežnu stranicu “Istraživanja braće Seljan”. No, prije nego vam predstavimo mrežnu stranicu kratko ćemo vas upoznati sa zanimljivostima vezanim uz braću Seljan te njihovim životnim putom ili bolje rečeno pustolovnim putem.

• Ulazak u svijet visokog obrazovanja jedna je od najvažnijih prekretnica u životu mladih ljudi. Kako bi budućim studentima i njihovim roditeljima, ali i široj javnosti, pružila informacije o prijelazu u sustav visokog obrazovanja, vrstama visokih učilišta i studijskih programa te važnosti akreditacije i izbora kvalitetnih studijskih programa, Agencija za znanost i visoko obrazovanje izradila je promotivni video spot.

• Čitate li ovaj tekst zato što vas brine pati li vaš prijatelj, član obitelji ili možda vi od nekog oblika poremećaja hranjenja? Poremećaj hranjenja je ozbiljna bolest koja ima ozbiljne posljedice na fizičko i psihičko zdravlje. Slijedi opis najčešćih oblika poremećaja hranjenja i upute kako prepoznati rane znakove tog poremećaja i pomoći sebi ili bliskoj osobi. U tekstu koji slijedi saznajte i najčešće mitove vezane uz ovu bolest te kome se obratiti za pomoć.

• Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj drugu godinu zaredom organizira skup #MladiEU2018 - veliko multimedijsko druženje više od 500 mladih srednjoškolaca iz čak 25 hrvatskih srednjih škola, koje će se istovremeno održati na četiri lokacije u Hrvatskoj: Zagrebu, Splitu, Slavonskom Brodu i Krku u petak, 11. svibnja 2018. godine s početkom u 10 sati.

• Pojam tolerancija dolazi od grčke riječi tolerare, što znači podnositi. Ona podrazumijeva snošljivost i uvažavanje tuđih ideja, stavova i načina života. Biti tolerantan znači biti osviješten o različitosti u odnosu na nas same i prihvaćanje toga u svakodnevnom životu. Uz ovaj se pojam vežu i slični pojmovi kao što su stereotipi i predrasude.