Masterclass sa CERN-ovim fizičarima

U srijedu 7.3.2018.g. je veliki broj učenika mogao iskusiti i upoznati kako izgleda samo jedan dan nekog znanstvenika, a u ovom slučaju fizičara.
Bilo je malih znanstvenika, od 1. do 4. razreda u pratnji naših prof. Silvije Ćorić, Antonije Topić, Matee Doko i Marije Pervan te v.d.ravnateljice Sandre Kozomare. Održan je Masterclass na kojem smo mogli čuti predavanja aktivnih znanstvenika, uglednih fizičara sa CERN-a, prof. dr. Ivice Puljka i prof. dr. Nikole Godinovića, te uvod u temeljna istraživanja.
Popodnevne sate kratili su zadatkom koji je priređen i na kojem su mogli primijeniti ono što su taj dan, a i prije naučili. Nakon toga su uz pomoć drage tehnologije, imali videokonferenciju sa školama iz Gruzije, Španjolske i Grčke s kojima su razmijenili svoja iskustva i usporedili dobivene rezultate, u kojima se istaknula naša škola.

Ovo je bio veliki izazov i iskustvo te se naši učenici nadaju sličnom u budućnosti.

• Čitate li ovaj tekst zato što vas brine pati li vaš prijatelj, član obitelji ili možda vi od nekog oblika poremećaja hranjenja? Poremećaj hranjenja je ozbiljna bolest koja ima ozbiljne posljedice na fizičko i psihičko zdravlje. Slijedi opis najčešćih oblika poremećaja hranjenja i upute kako prepoznati rane znakove tog poremećaja i pomoći sebi ili bliskoj osobi. U tekstu koji slijedi saznajte i najčešće mitove vezane uz ovu bolest te kome se obratiti za pomoć.

• Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj drugu godinu zaredom organizira skup #MladiEU2018 - veliko multimedijsko druženje više od 500 mladih srednjoškolaca iz čak 25 hrvatskih srednjih škola, koje će se istovremeno održati na četiri lokacije u Hrvatskoj: Zagrebu, Splitu, Slavonskom Brodu i Krku u petak, 11. svibnja 2018. godine s početkom u 10 sati.

• Pojam tolerancija dolazi od grčke riječi tolerare, što znači podnositi. Ona podrazumijeva snošljivost i uvažavanje tuđih ideja, stavova i načina života. Biti tolerantan znači biti osviješten o različitosti u odnosu na nas same i prihvaćanje toga u svakodnevnom životu. Uz ovaj se pojam vežu i slični pojmovi kao što su stereotipi i predrasude.

• Hrvatska školska zaklada, najveća hrvatsko-američka organizacija za stipendiranje nadarenih studenata u domovini raspisala je natječaj za izbor novih stipendista. Stipendije mogu dobiti studenti koji ovog proljeća završavaju gimnaziju ili srednju školu te namjeravaju upisati prvu godinu studija na jednom od hrvatskih sveučilišta.

• Svi znamo da su vještine efikasna upravljanja osobnim financijama važne za uspjeh pojedinca. Donosimo informacije o novcu koje su bitne za srednjoškolce.