Festival srednjoškolskog kratkog filma Švenk Sarajevo

svenk2

U Sarajevu, 23.4..2015.godine je održan prvi Festival srednjoškolskog kratkog filma Švenk na kojem su sudjelovali i učenici naše škole.
Nagrada "Tilt švenk" za najbolju kameru pripala je našem predstavniku - filmu "Društvo bez signala", nadarenog autora Filipa Ćubele. https://www.youtube.com/watch?v=7oGJgvl7mlw&feature=youtu.be
Nagradu za najbolji film dobio je Aid Bešić za ostvarenje "Kafa".
Drugo mjesto osvojio je film "Zatvori vodu" u režiji Jane Čamber.Nagradu "Rez švenk" za najbolju montažu, dobio je film "Dva života pod jednim nebom", autora Pavla Đuričića.
Nagrade je dodjeljivao tročlani žiri, koji su činili reditelji Pjer Žalica i Srđan Vuletić, te Talents Sarajevo menadžer Asja Makarević.
Na Festivalu su prikazani filmovi koje su režirali srednjoškolci iz škola širom Bosne i Hercegovine, koji su odabrani između 110 aplikacija iz 56 srednjih škola.

svenk1

• Čitate li ovaj tekst zato što vas brine pati li vaš prijatelj, član obitelji ili možda vi od nekog oblika poremećaja hranjenja? Poremećaj hranjenja je ozbiljna bolest koja ima ozbiljne posljedice na fizičko i psihičko zdravlje. Slijedi opis najčešćih oblika poremećaja hranjenja i upute kako prepoznati rane znakove tog poremećaja i pomoći sebi ili bliskoj osobi. U tekstu koji slijedi saznajte i najčešće mitove vezane uz ovu bolest te kome se obratiti za pomoć.

• Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj drugu godinu zaredom organizira skup #MladiEU2018 - veliko multimedijsko druženje više od 500 mladih srednjoškolaca iz čak 25 hrvatskih srednjih škola, koje će se istovremeno održati na četiri lokacije u Hrvatskoj: Zagrebu, Splitu, Slavonskom Brodu i Krku u petak, 11. svibnja 2018. godine s početkom u 10 sati.

• Pojam tolerancija dolazi od grčke riječi tolerare, što znači podnositi. Ona podrazumijeva snošljivost i uvažavanje tuđih ideja, stavova i načina života. Biti tolerantan znači biti osviješten o različitosti u odnosu na nas same i prihvaćanje toga u svakodnevnom životu. Uz ovaj se pojam vežu i slični pojmovi kao što su stereotipi i predrasude.

• Hrvatska školska zaklada, najveća hrvatsko-američka organizacija za stipendiranje nadarenih studenata u domovini raspisala je natječaj za izbor novih stipendista. Stipendije mogu dobiti studenti koji ovog proljeća završavaju gimnaziju ili srednju školu te namjeravaju upisati prvu godinu studija na jednom od hrvatskih sveučilišta.

• Svi znamo da su vještine efikasna upravljanja osobnim financijama važne za uspjeh pojedinca. Donosimo informacije o novcu koje su bitne za srednjoškolce.